A A A
Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Dowiedz się więcej.
 

Katalog zasobów Szkoła podstawowa kl. 4-8 Etyka Punkt podstawy programowej 4.4

Przejdź do strony

"Porozmawiajmy o różnorodności" - Żywa biblioteka. Podręcznik dobrych praktyk


Żywa biblioteka to projekt, w czasie którego udostępnia się lokalnej społeczności żywy „księgozbiór” – osoby ze środowisk i grup, które obarczone są stereotypami i na co dzień mogą spotykać się z dyskryminacją. Wydarzenie jest zorganizowane w konwencji biblioteki – są „książki” (czyli przedstawiciele i przedstawicielki grup dyskryminowanych), są „czytelnicy” (czyli goście – osoby, które bibliotekę odwiedzają), są także „bibliotekarze” (gospodarze, którzy czuwają nad przebiegiem wydarzenia i „wypożyczają książki”).

Zazwyczaj, aby zmniejszyć obawy przed obcą grupą, podświadomie przyjmujemy stereotypy na jej temat jako prawdę. Nieliczne kontakty połączone z niską motywacją do lepszego poznania i trafniejszej oceny tej grupy stwarzają idealną sytuację do powstawania niepełnego, nieprawdziwego obrazu oraz obaw. Lęk przed nieznanym można likwidować, stwarzając dogodne warunki do wzajemnego poznania się.


  Liczba wyświetleń: 11219
  Liczba pobrań: 1
  Dodano: 2012-06-26
IMP_1046969 (66843)